Main Menu

Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

„Między Montmartre’em a Montparnasse’em”. Wydarzenia towarzyszące wystawie

„Między Montmartre’em a Montparnasse’em” to wystawa dzieł artystów z ziem polskich,

którzy tworzyli kolonię artystyczną działającą w Paryżu od początku XX wieku do wybuchu II wojny światowej. Oprócz prezentacji niemal 180 prac z zakresu malarstwa i rzeźby przygotowaliśmy wiele wydarzeń towarzyszących.

W sobotę 22 lipca oraz 19 sierpnia o godz. 11.00 odbędą się warsztaty malarskie dla najmłodszych pt. „Martwe natury nad Sekwaną”. Zajęcia plastyczne będą poprzedzone wizytą w galerii, gdzie prezentowana jest wystawa. To w tytułowych dzielnicach Paryża – Montmartrze i Montparnassie – w latach 1900–1939 kwitło życie artystyczne. Tam przyjeżdżali artyści z całego świata, aby tworzyć w sposób nowy, wyzwolony. Tematem były pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz martwe natury, wszystkie w ciekawej kolorystyce, malowane z pasją i miłością. Dla uczestników przygotowaliśmy aktywne zwiedzanie z rekwizytami i zagadkami oraz warsztaty malarskie na miarę profesjonalnego artysty. Tematem przewodnim będą martwe natury pełne koloru i światła. Wstęp: 7 zł.

10 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Katarzyna Jarmuł-Niemczyk opowie o historiach kryjących się za obrazami takich twórców jak Olga Boznańska, Władysław Ślewiński, Józef Pankiewicz oraz zarysuje związki polskich artystów z międzynarodowym środowiskiem twórczym określanym mianem École de Paris. Wstęp w cenie biletu na wystawę.

W środę 30 sierpnia o godz. 17.00 będzie można wysłuchać wykładu dr Ewy Bobrowskiej – konsultanta naukowego wystawy – pt.: „Paryż i nie tylko. Polscy artyści i ich fascynacja Francją w I połowie XX wieku”. Dr Ewa Bobrowska jest historykiem sztuki i psychologiem, zajmuje się historią sztuki XIX i XX wieku, zwłaszcza twórczością polskich artystów czynnych we Francji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i paryskiej Sorbony, od 2008 roku jest kierownikiem programów naukowych w Terra Foundation for American Art w Paryżu. Wykład połączony z prezentacją odbędzie się w siedzibie muzeum przy al. Korfantego 3. Wstęp: 1 zł.

W piątek 29 września o godz. 17.00 odbędzie się drugi wykład, pt.: „Jean Lambert-Rucki – rzeźba awangardowa a przedmiot kultu”. Wygłosi go Artur Winiarski, kurator wystawy z ramienia Villi la Fleur w Konstancinie-Jeziornie, historyk sztuki, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, obecnie doktorant w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Artur Winiarski jest kuratorem muzeum Villa la Fleur, autorem cyklu wystaw i monografii „Mistrzowie École de Paris”. Wykład odbędzie się w sali imprezowej w siedzibie muzeum przy al. Korfantego 3. Wstęp: 1 zł.

Wystawę „Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900–1939, z kolekcji prywatnych” oglądać można do 15 października 2017 roku. Zarówno ekspozycja, jak i wszystkie wydarzenia towarzyszące mają miejsce w siedzibie przy al. Korfantego.

„Między Montmartre’em a Montparnasse’em. Dzieła artystów z ziem polskich, działających w Paryżu w latach 1900-1939, z kolekcji prywatnych” 24.06–15.10.2017 Muzeum Śląskie, al. W. Korfantego 3 Kurator: Katarzyna Jarmuł-Niemczyk Konsultacja naukowa: dr Ewa Bobrowska Kurator z ramienia Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornej: Artur Winiarski