Main Menu

Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Rocznica akcji „Erntefest” i wernisaż nowej wystawy

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza 3 listopada na upamiętnienie ofiar akcji „Erntefest" oraz otwarcie nowej wystawy czasowej.

Wydarzenia rozpoczną się  o godzinie 12.00 przy obelisku poświęconym ofiarom akcji „Erntefest”, gdzie będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze, a młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie odczyta nazwiska kilkudziesięciu pomordowanych. O godzinie 13.00 w Centrum Obsługi Zwiedzających PMM odbędzie się natomiast prezentacja nowej ekspozycji muzealnej. „Rysunki na strzępach życia” to wystawa prezentująca kolekcję 18 rysunków Józefa Richtera pochodzących z lat 1942–1944. Oprócz działalności obozów pracy w Trawnikach i Lublinie, obozu koncentracyjnego na Majdanku czy obozu zagłady w Sobiborze ich tematyka nawiązuje również do historii gett i innych miejsc zagłady Żydów w dystrykcie lubelskim. Część rysunków Józefa Richtera wykonana została na gazetach i obwieszczeniach okupacyjnych, których kopie również znalazły się na ekspozycji.Istnieje wiele hipotez dotyczących tożsamości autora prac. - Józef Richter najprawdopodobniej pochodził z okolic Chełma, a w czasie okupacji był zatrudniony jako robotnik kolejowy przy modernizacji linii Dorohusk – Chełm – Lublin. Możliwe, że należał do tak zwanego Baudienstu – niemieckiej Służby Budowlanej przymusowo zatrudniającej Polaków. W życiu codziennym posługiwał się językiem polskim – tłumaczy Krzysztof Banach, kierownik Działu Wystawienniczego PMM i jeden z kuratorów ekspozycji. Podczas spotkania wraz z Lechem Remiszewskim opowiedzą oni o kulisach powstawania wystawy.Mord na Majdanku 3 listopada 1943 roku, nazwany przez więźniów „krwawą środą”, był największą jednorazową egzekucją w dziejach niemieckich obozów koncentracyjnych. Pod dowództwem szefa SS i policji w dystrykcie lubelskim Jakoba Sporrenberga rozstrzelano wówczas około 18 tysięcy żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci. W dniach 3–4 listopada 1943 roku na terenie dystryktu lubelskiego, w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz m.in. w obozach pracy w Poniatowej i Trawnikach, w ramach akcji „Erntefest” rozstrzelano łącznie 42 tysiące Żydów.