Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Spotkania ze sztuką świata w Muzeum Śląskim

Jakie treści niesie nowa sztuka japońskich artystek? Jak i co tworzą współcześni artyści z Afryki?

Jak wyglądało pierwsze spotkanie sztuki Europy i Ameryki Południowej? Odpowiedź na te i inne pytania przynosi cykl spotkań „Sztuka świata”.
Comiesięczne spotkania w Muzeum Śląskim są „podróżą” przez sztukę wiodącą od wybrzeży Morza Śródziemnego na wschód, do Indii, i na zachód, aż do Ameryki. To także próba prześledzenia – w ujęciu historycznym i współczesnym – szlaków wzajemnego przenikania się kultury europejskiej z innymi częściami świata. Wykłady prowadzone są przez specjalistów Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.
Już w sobotę 16 grudnia 2017 r. odbędzie się wykład dr Ewy Kubiak pt. „Europejczycy wobec nowych kultur, flory i fauny Ameryki Południowej”. Po odkryciu Nowego Świata Ameryka pozostawała w wyobraźni zbiorowej Europejczyków miejscem tajemniczym, uważana była za „najdzikszy” z kontynentów. Fantastyczny obraz konstruowany przez konkwistadorów i pierwszych podróżników należy skonfrontować z dziedzictwem miejscowych kultur i witalnością natury nowego kontynentu.
Wątek amerykański będzie kontynuowany 20 stycznia 2018 r. na spotkaniu „Najważniejsze kultury indiańskie Ameryki Środkowej” prowadzonym przez dr Katarzynę Szoblik. Tematem wykładu będzie dorobek kulturowy i cywilizacyjny najważniejszych rdzennych kultur Ameryki, rozwijających się na obu kontynentach od XV w., ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Mezoameryki.
17 lutego przeniesiemy się do Afryki. „Sztuka mauretańska” to wykład Karoliny Krzywickiej poświęcony sztuce muzułmańskiej, rozwijającej się od VIII do końca XV w. na terenach Afryki Północnej i w podbitej przez Arabów i Berberów Hiszpanii. Z kolei 17 marca prof. Aneta Pawłowska poprowadzi spotkanie pt. „Akulturacja, postkolonializm i sztuka oporu w Afryce Południowej”. Wykład dotyczyć będzie sztuki tworzonej w Republice Południowej Afryki od schyłku XIX w. do roku 1994, czyli daty końca apartheidu. Głównym zagadnieniem będzie próba odpowiedzi na pytanie, na ile sztuka tworzona przez rdzennych Afrykanów pozostawała pod wpływem kultury europejskiej, a na ile posiadała własne cechy stylistyczne.
21 kwietnia odbędzie się spotkanie „Tradycyjna kultura w twórczości japońskich i chińskich artystek”, które poprowadzi dr Magdalena Furmanik-Kowalska. Twórczość współczesnych artystek pochodzących z Japonii i Chin to skarbnica tradycji. Ich dzieła powstają z inspiracji dawną sztuką, nawiązując równocześnie do dziedzictwa niematerialnego ich rodzimych kultur: religii, obyczajów, obrzędów. Podczas wykładu omówione zostaną wybrane dzieła artystek japońskich i chińskich, w szczególny sposób odwołujące się do tradycyjnych form kultury.
Wszystkie wykłady będą odbywać się o godz. 16.00 w budynku stolarni (siedziba Muzeum w Strefie Kultury, ul. T. Dobrowolskiego 1). Wstęp 1 zł, bilety można kupić bezpośrednio przed wydarzeniem.