Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

„Polska a Szkocja. >Polskirta”. Prof. Robert I. Frost w Muzeum Historii Polski

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.

  Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego. Karol Edward Stuart nazywany jest również „Młodym Pretendentem”, a do historii przeszedł jako „Bonnie Prince Charlie”, czyli „Piękny Książę Karolek” – bohater buntu Jakobitów z 1745 roku i symbol Szkotów w ich walce o niepodległość. Czy dzieło rzeczywiście jest prawdziwym portretem Karola Edwarda Stuarta? Co może oznaczać fakt, że mężczyzna został sportretowany w polskim stroju? Profesor Robert I. Frost opowie o nieprezentowanym publicznie od 1911 roku portrecie. Jego wykład będzie  niezwykłym historycznym śledztwem i próbą odpowiedzi na pytanie, czy obraz jest rzeczywiście portretem Karola Edwarda Stuarta. Profesor Frost opowie także o nieznanych epizodach z historii stosunków polsko-szkockich i związkach szkockiej rodziny królewskiej z Sobieskimi. Na spotkanie zapraszamy w środę 10 stycznia 2018 roku o godzinie 18:00 do Muzeum Historii Polski  (Warszawa, ul. Mokotowska 33/35, V piętro) Wstęp wolny. Wykład prowadzony będzie w języku polskim. Organizator: Muzeum Historii Polski. Partner: Ministerstwo Spraw Zagranicznych.