Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Piernikowe Love, czyli Walentynki w Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4 Motyw piernika i gorącego uczucia pojawia się już w legendzie o Katarzynce,

w której Bogumił dla okazania uczucia lepi z ciasta piernikowego dwa serca i obrączki. Historia kończy się szczęśliwie. W wielu opowieściach, a nawet relacjach historycznych piernik pojawia się jako element podarunku dla ukochanej osoby, istnieją także zapisy dotyczące częstowania pierniczkami podczas wesel w kulturze ludowej. Przyglądając się kształtom i funkcjom piernika nie można podważyć jego roli, jako podarunku specjalnego, na specjalne okazje tworzonego. A serce to jedno z najbardziej popularnych jego przedstawień. Nawet Katarzynka to przecież, jak mawia legenda, nic innego jak połączone serca.
Warto takiemu motywowi w historii piernika i piernikarstwa przyjrzeć się właśnie 14 lutego. Na Walentynki bowiem, czyli 14 lutego przypada rocznica ślubu Johanna Weese z Dorotheą Schreiber (zawartego w 1763 roku), a 14 lutego 2012 roku powstał Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa – z miłości do Piernika!
Podczas warsztatów piernikowych przez cały dzień (w godzinach 10.00 – 16.00) odbędzie się wypiek pierników w kształcie serc.
godzina 11.30, 13.30, 14.30 Piernikowe Love Story - Podczas zwiedzania  grupy oraz osoby indywidualne mogą zatrzymać się w saloniku na pierwszym piętrze, gdzie dowiedzą się o pierniku – podarku zakochanych oraz o romantycznych  piernikowych historiach, a także o tym co łączy pierniki z datą 14 lutego.
godzina 12.00 Piernikowe serce dla ukochanego – warsztaty malowania pierników dla par – 1 grupa, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Ceny biletów:
Koszt udziału w warsztatach połączonych ze zwiedzaniem wystawy: 9zł, 13 zł
Koszt udziału w warsztatach bez zwiedzania wystawy: 6 zł, 8 zł
Zapraszamy!