Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Muzyka protestanckiego Cieszyna. Julita Mirosławska i Concerto Polacco w Muzeum Śląskim

W ramach finisażu wystawy „Wszystko osiąga się przez nadzieję… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku” w Muzeum Śląskim odbędzie się koncert Julity Mirosławskiej i zespołu Concerto Polacco pt. „Muzyka protestanckiego Cieszyna”.

Podczas koncertu odegrane zostaną kompozycje odnalezione w zbiorach Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. Zawierają one interesujące kantaty związane z działalnością szkoły przy kościele Jezusowym: zarówno kościelne, jak i podobne do nich stylistycznie świeckie. To utwory wartościowe pod względem artystycznym, zasługujące na przywrócenie praktyce koncertowej, a jednocześnie pozwalające na spojrzenie na protestancką kulturę z lokalnej, śląskiej perspektywy. Stanowią one element tradycji, do którego mieszkańcy Śląska powinni się odnieść i pielęgnować go.

Muzycy zespołu Concerto Polacco, od lat przywracającego polskiej kulturze zachowane w archiwach zapomniane utwory, przedstawią najpierw muzykę cieszyńską, a na koniec kantatę Jana Sebastiana Bacha „Mein Herze schwimmt im Blut”, ukazując, że śląska twórczość nie powstawała w oderwaniu od europejskiego kontekstu.

Concerto Polacco to powstały w 1991 roku zespół kameralny, którego skład często poszerzany jest do rozmiaru orkiestry kameralnej. Jego członkami są  specjalizujący się w grze na historycznych instrumentach muzycy skupieni wokół klawesynisty, organisty i dyrygenta Marka Toporowskiego. W centrum zainteresowania zespołu i jego kierownika znajduje się muzyka wokalna. Ważnym elementem działalności Concerto Polacco jest również wykonywanie muzyki staropolskiej – większość dotychczas nagranych płyt poświęcona została właśnie dawnej muzyce polskiej.

Julita Mirosławska jest śpiewaczką operową, która ukończyła Wydział Wokalny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze podczas studiów została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Występowała na najważniejszych scenach w Polsce, a na koncie ma 11 albumów. Operuje sopranem koloraturowym, który pozwala jej  na wykonywanie repertuaru z różnych epok – od późnego renesansu aż po współczesność.

Koncert odbędzie się w piątek 20 kwietnia o godz. 18.00 w audytorium Muzeum Śląskiego w Katowicach. Bilety w cenie 15 zł i 10 zł (ulgowy) zakupić można w kasach Muzeum Śląskiego oraz na stronie bilety.muzeumslaskie.pl.