Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Filozofowie i "problem wolności". Wykład prof. Marka Clarka

We wtorek 24 kwietnia gościem Muzeum Śląskiego będzie prof. Mark Clark z University of Virginia’s College at Wise w Stanach Zjednoczonych.

Historyk wygłosi wykład pt. „Filozofowie i »problem wolności«”. W trakcie wykładu prof. Clark przedstawi kulisy i przebieg dyskusji na temat wolności „w świetle naukowego socjalizmu”. Analizy takie były prowadzone m.in. po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku, w czasie konferencji berlińskiej w 1956 roku. Dogmatycy nadal sprawowali władzę, trwała kampania przeciwko formalizmowi w kulturze, a spodziewana dyskusja o błędach po śmierci Stalina była bardzo ograniczona. Również intelektualiści z Niemiec Wschodnich zaczęli podkreślać, że konieczne jest przeanalizowanie podstawowych przyczyn kryzysu, przyznanie się i skorygowanie błędów przeszłości oraz ujawnienie przestępstw politycznych. Mark Clark, bazując na najnowszych pracach historycznych, zbada wkład takich postaci jak H. Lefebvre, E. Bloch czy L. Kołakowski w dyskurs filozoficzny i kulturowy, który pomógł stworzyć kontekst dla szerszych reform. Prof. Mark Clark zajmuje się historią kultury umysłowej nowoczesnej Europy. Ma na swoim koncie publikacje na temat życia kulturalnego Niemiec w trakcie II wojny światowej i po niej. Zajmuje się również studiami komparatystycznymi współczesnej kultury niemieckiej i włoskiej. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 24 kwietnia o godz. 18.00 w sali edukacyjnej I na poziomie -4 Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury. Wstęp wolny, obowiązują zapisy, tel. 32 213 08 70. Spotkanie poprowadzi dr Jacek Kurek. Wykład będzie tłumaczony na język polski.