Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Nadchodzące wydarzenia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku 26-30 maja 2018 r.

Nadchodzące wydarzenia w Muzeum Podlaskim w Białymstoku 26-30 maja 2018 r.

SPOTKANIA WYKŁADY PROMOCJE Zespół Esperimento SALON BUJNOWSKIEGO: Błogosławiony Człowiek

26 maja 2018 r., godz. 15.00, Muzeum w Tykocinie (Wielka Synagoga) Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Salon Bujnowskiego, które odbędzie się w przededniu 74. rocznicy wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych. Muzycznie uczcimy i wspomnimy ofiary tamtych dramatycznych w wydarzeń w programie „Błogosławiony Człowiek”. W dalszej części spotkania renesansowe kompozycje z półwyspu iberyjskiego wykona wielokrotnie wyróżniany na krajowych i międzynarodowych festiwalach zespół wokalny Esperimento.

Program koncertu wypełnią utwory dedykowane mieszkańcom Tykocina w wykonaniu zespołu wokalnego „Esperimento”:

Mikołaj Gomółka – Psalm Nieście chwałę mocarze

Wacław z Szamotuł – psalm Błogosławiony człowiek

Mikołaj Gomółka – psalm Ciebie ja chwalić będę 

Vijay Singh – Medieval Gloria Wstęp wolny. 

Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan serdecznie zapraszają na spotkanie

Beata Telejko – Portret wielokrotny

28 maja 2018 r., godz. 17.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37)

Prowadzenie: Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

Wstęp: 2 zł 

okladka Eisler cieta

Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską

Promocja książki i spotkanie z prof. Jerzym Eislerem

29 maja 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

W spotkaniu wezmą dział: prof. Artur Pasko, prof. Joanna Sadowska, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski oraz Mirosław Biełaszko, historyk IPN, autor audycji "Białe plamy" w radiowej Trójce

Liczba miejsc ograniczona do 50 osób. Wstęp 2 zł

Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską. Synteza historii Polski od 1944 do 1989 roku autorstwa jednego z najbardziej cenionych historyków tego okresu. Jerzy Eisler, którego poczet pierwszych sekretarzy stał się bestsellerem, w najnowszej książce rozważa, czy układ zależności Polski od Związku Radzieckiego należy uznać za wasalny, satelicki, kolonialny, czy też Polska znajdowała się jedynie w radzieckiej strefie wpływów?

KONCERTY

Koncert z prelekcją "Tradycje ingerencji w formę utworu. Transkrypcja jako sztuka przekładu"

27 maja 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny UMFC w Białymstoku oraz Zakład Pedagogiki Instrumentów Smyczkowych zapraszają na koncert w Ratuszu z cyklu „Koncerty z historią”, które są przypomnieniem historycznych koncertów dawnego Białegostoku.

Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski

Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski

Wykonawcy:

Radosław Koper – altówka

Katarzyna Palusińska-Martynkiewicz – wiolonczela

Kamil Skorupski – saksofon

Katarzyna Makal-Żmuda – fortepian

Program:

Francesco Bottigliero – Rapsodia na altówkę solo z Suite del Regreso (prawykonanie)

Weronika Ratusińska – Trio na altówkę, wiolonczelę i fortepian (prawykonanie wersji z 2017 r.)

– Misterioso

– Quieto, ad libitum

– Appassionato e energico

Witold Lutosławski – Bukoliki w opracowaniu na altówkę i wiolonczelę

– Allegretto sostenuto, poco rubato

– Allegro molto

– Andantino

Manuel de Falla – Suite Populaire Espagnole na altówkę i fortepian (transkrypcja R. Koper)

– El paño moruno (The Moorish Cloth)

– Nana

– Canción

– Polo

– Asturiana

– Jota

Johannes Brahms – 2 pieśni op. 91 w opracowaniu na altówkę, wiolonczelę i fortepian

– Gestillte Sehnsuht

– Geistliches Wiegenlied

Marcin Nagnajewicz – Trzy obrazy na saksofon i fortepian (prawykonanie)

– Arabesque

– Aria

– Scherzo

Wstęp 2 zł

MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW

środa dla seniorów

Biedermeier – udomowiony romantyzm

30 maja 2018 r., godz. 11.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)

W cyklu Muzealne Środy dla Seniorów zapraszamy na zwiedzanie wystawy „Biedermeier”. Ekspozycja jest próbą ukazania mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia codziennego pierwszej połowy XIX stulecia w Europie Środkowej. O tym, że Biedermeier był nie tylko stylem w sztuce, ale i sposobem życia przekonamy się oglądając zaprezentowane na ekspozycji meble, ubiory, porcelanę i szkło, złotnictwo, obrazy, ryciny, zabawki i bibeloty. Przekonamy się, że najchętniej spędzano wtedy czas w zaciszu domowego salonu lub w modnych uzdrowiskach. Ceniono spokój i wygodę, a wolny czas poświęcano robótkom ręcznym, muzykowaniu, pisaniu listów i prowadzeniu sztambucha.

Opłata: 2 zł

Czas trwania: ok. 60 min.

Informacje i zapisy: Dział Promocji i Edukacji: tel. 85 740 77 41, 509 336 740.

EDUKACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Michał Jackowski Empty-gold_02-black

PODRÓŻE ZE SZTUKĄ: Antyczna przygoda z rzeźbą

26 maja 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17) Uczestnicy zajęć zapoznają się z pracami znanego i cenionego rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Niezwykłe dzieła artysty skłonią najmłodszych do refleksji nad przemijaniem oraz staną się inspiracją do symbolicznego cofnięcia się w czasy antyczne.

Zajęcia zakończone zostaną wykonaniem glinianych rzeźb wzorowanych na klasycznej rzeźbie antycznej oraz pracach Michała Jackowskiego.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami. Czas trwania: ok. 90 min. Koszt: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun (z Kartą Dużej Rodziny: 2 zł dziecko, 2 zł opiekun). Liczba miejsc: 15 osób. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rajd Pojazdów Zabytkowych 26 maja 2018 r., godz. 16.30-18.00, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy Jednym z przystanków rajdu będzie Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Zabytkowe auta zostaną zaparkowane na dziedzińcu Muzeum, gdzie każdy będzie można je mógł dokładnie obejrzeć. Rajd ma na celu prezentację pojazdów zabytkowych na drogach publicznych – tzw. muzeum na kołach. W rajdzie weźmie udział ok. 25 zabytkowych aut z całej Polski, z których najstarsze ma ponad 80 lat. Wstęp wolny.  projekt Białystok Grodno

REKRUTACJA UCZESTNIKÓW DO PROJEKTU Białystok – Grodno. Sztuka na styku granic

Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym pt. „Białystok – Grodno. Sztuka na styku granic” przygotowanym przez Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Jego celem jest integracja dzieci z Białegostoku z rówieśnikami polskiego pochodzenia z Grodna.

Projekt składa się z trzech części. Pierwsza z nich polegać będzie na realizacji interdyscyplinarnych warsztatów z zakresu sztuk pięknych i nowych mediów. Punktem wyjścia do rozważań staną się rzeźby autorstwa Alfonsa Karnego. Część druga polegać będzie na realizacji wypraw krajoznawczych do najciekawszych miejsc Podlasia. Projekt zakończymy przygotowaniem wystawy plenerowej, otwarciem ekspozycji złożonej z prac uczestników w Muzeum Rzeźby A. Karnego, pokazem filmu oraz promocją wydawnictwa towarzyszącego projektowi. Wszystkie działania staną się impulsem do rozważań nad współczesnym znaczeniem słów „sztuka na styku granic”, „pamięć”, rozumianych jako dziedzictwo kulturowe Polaków z Polski i Białorusi.

Kogo poszukujemy? Stałej grupy uczestników w wieku od 10 do 14 lat. Liczba uczestników: ograniczona do 15 osób w grupie. Koszt udziału w projekcie: projekt jest całkowicie bezpłatny. Osoba do kontaktu: Katarzyna Karpińska. Rekrutacja trwa: od 14.05.2018 r. do 7.06.2018 r. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 509-336-862 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Harmonogram spotkań projektu: muzeum.bialystok.pl/rekrutacja-uczestnikow-do-projektu-bialystok-grodno-sztuka-na-styku-granic/

KOMUNIKATY

Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) informuje, że będzie nieczynne dla zwiedzających w dniach 31 maja i 1 czerwca 2018 r. 30 maja Muzeum Historyczne będzie czynne tylko do godz. 13.00. Zmiany spowodowane są względami technicznymi. Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.