Main Menu


Notice: Undefined offset: -1 in /home/pasazmuzea/domains/pasazmuzealny.pl/public_html/components/com_sobipro/router.php on line 90

Login Form

Marzec 2018 - propozycje Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Propozycje Muzeum Podlaskiego w Białymstoku marzec 2018


Rycerze Wielkiej Sprawy Spotkanie autorskie z Ewą Polak-Pałkiewicz Prowadzenie: Jerzy Binkowski 1 marca 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10) Rycerstwo, szlachta, ziemianie... Mieli zniknąć. Przetrwać w pamięci jedynie jako oderwani od życia miłośnicy bali, polowań i "kuchni szlacheckiej". Autorka tejże książki (...) udowadnia, że to mit. W ponad dwudziestu odsłonach ukazuje portrety wychowanków polskich dworów i dworków, których wielu poznała osobiście. Przedstawicieli prawdziwej elity tworzącej Rzeczpospolitą przez całe stulecia. Wbrew pozorom ich historia nie urywa się, lecz trwa dalej. (fragment blurbu) Wstęp 2 zł
SALON BUJNOWSKIEGO: Licencja na pierwszy śnieg
Spotkanie autorskie i promocja książki
4 marca 2018 r., godz. 13.15, Muzeum w Tykocinie (Dom Talmudyczny) Wstęp 2 zł
W programie:
spotkanie z Ewą Włodarską, autorką książki „Licencja na pierwszy śnieg”, nominowaną do tegorocznej nagrody literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego – rozmowę o imperatywie tworzenia poezji poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski
prezentacja poezji Ewy Włodarskiej – czyta Dariusz Szada-Borzyszkowski
recital gitarowy kompozytora i instrumentalisty Pawła Sokołowskiego
Koncert z historią
4 marca 2018 r., godz. 17.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10) Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny UMFC w Białymstoku oraz Zakład Pedagogiki Instrumentów Smyczkowych zapraszają na koncert w Ratuszu z cyklu „Koncerty z historią”, które są przypomnieniem historycznych koncertów dawnego Białegostoku. Kierownictwo artystyczne Koncertów z historią: prof. Leszek Sokołowski Prowadzenie i gawęda historyczna: dyrektor Andrzej Lechowski Wykonawcy: Roman Hoffmann – wiolonczela, Magdalena Wolanin-Witek – fortepian Program:  J. S. Bach – I Suita G – dur na wiolonczelę solo (Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Menuett I, II, Gigue), J. Massenet – Medytacje, W. Ratusińska – Blue Note, G. Faure – Elegia op.24, D. Popper – Rapsodia węgierska op. 68 Wstęp 2 zł
Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa
Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat z zeszytem edukacyjnym „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa”
Zapraszamy do białostockiego Ratusza (Rynek Kościuszki 10) w wybrane niedziele o godz. 12.00 na zajęcia interaktywne, na których zwiedzamy wystawę, rozwiązujemy zadania z zeszytu  „Muzealni detektywi na tropie! Tajemnice malarstwa”, a w części warsztatowej tworzymy ciekawe prace plastyczne i nie tylko!
Tematy i terminy w marcu:
Życie codzienne pod lupą, 4 marca 2018 r., godz. 12.00
Przed detektywami szczególne zadanie: muszą stwierdzić, czy można w ciekawy sposób przedstawić na płótnie zwykłe codzienne życie. Jako baczni obserwatorzy wyśledzą na obrazach postaci uchwycone podczas pracy, odpoczynku czy zabawy. Dowiedzą się, czym jest scena rodzajowa oraz dlaczego czasem mamy wrażenie, jakbyśmy podglądali namalowane postaci przez dziurkę od klucza. W części warsztatowej uczestnicy zajęć zagrają w kalambury, a następnie namalują wybraną scenę ze swojego życia codziennego.
Rysopis artysty – autoportret, 11 marca 2018 r., godz. 12.00
Wielu polskich malarzy zajmowało się portretowaniem, ale byli też tacy, którzy sami stawali się modelami, tworząc autoportrety. Przedstawiali siebie przy pracy w  warsztacie malarskim, w otoczeniu rodziny, na tle pejzażu. Często towarzyszyły im tajemnicze postacie i ukryte przedmioty. Mistrzem autoportretu był Jacek Malczewski i to jego twórczość bacznie prześledzimy. W części warsztatowej uczestnicy zajęć podejmą się tej trudnej sztuki portretowania i  stworzą nietypowe autoportrety.
Czas trwania zajęć ok. 90 min. Liczba uczestników w grupie do 15 osób. Koszt: 10 zł - dziecko, 5 zł - opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł - dziecko, 2 zł - opiekun. Na każdych z piętnastu zajęć z cyklu „Muzealni detektywi na tropie!” wykorzystujemy zeszyt edukacyjny w cenie 8 zł. Informacje i zapisy: 85 740-77-41, 509 336 740
WYSTAWA: Władysław Skoczylas (1883-1934). Malarstwo i grafika
Wernisaż 9 marca 2018 r., godz. 18.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17) Wystawa czynna do 15 kwietnia 2018 r. Kurator: Katarzyna Karpińska Na wystawie zostaną zaprezentowane najważniejsze prace Władysława Skoczylasa wykonane w różnych technikach graficznych, obrazy olejne oraz akwarele, a także zachowane do dziś elementy jego warsztatu.
MALUCHY W KRAINIE SZTUKI: Między malarstwem a grafiką 17 marca 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17)
W trakcie zajęć uczestnicy poznają twórczość Władysława Skoczylasa – jednego z najważniejszych artystów lat 20. i 30. XX wieku. Dzieci dowiedzą się między innymi, z jakich materiałów powstawały jego prace, czym się inspirował. Finałem zajęć będzie wykonanie pracy plastycznej techniką wydrapywanki.
Czas trwania: ok. 60 min. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-6 lat wraz z opiekunami.
opłaty:dzieci - 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby, opiekunowie - 5 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
SOBOTA RODZINNA W MUZEUM HISTORYCZNYM: Tradycje wielkanocne
17 marca 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) Z okresem wielkanocnym wiąże się wiele tradycji i zwyczajów, bez których nie sposób sobie wyobrazić tego święta. Jedną z najważniejszych tradycji jest przygotowywanie palm wielkanocnych. Uczestników spotkania zapraszamy na warsztaty, na których wspólnie wykonamy podlaskie palmy wielkanocne. Wiek uczestników: 6-15 lat Czas trwania zajęć: 90 min. Koszt: 10 zł dziecko, 5 zł opiekun (z Kartą Dużej Rodziny: 2 zł dziecko, 2 zł opiekun). Liczba miejsc: 20 osób w grupie Zapisy na zajęcia z min. trzydniowym wyprzedzeniem: tel. 517 484 349, 85 748 21 19
Makatki na wiosnę
Warsztaty malowania makatek dla dzieci w wieku 7-12 lat z opiekunami.18 marca 2018 r., godz. 12.00, Ratusz w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10)
Każdy dom, każde mieszkanie powinno mieć coś, co nada mu charakter i stworzy niepowtarzalny klimat. W tej roli doskonale sprawdzi się makatka – dekoracyjna tkanina, która niegdyś wisiała w każdej kuchni. Sceny i sentencje, które można było z nich odczytać, wielu z nas ma do dziś w swojej pamięci. Makatki były dobre na wszystko. Miały receptę na zdrowie, urodę, dobrą gospodynie i kucharkę.
Uczestnicy wykonają na płótnie makatki o tematyce wiosennej: kosz z kwiatami lub bociany. A ponieważ moda na makatki wraca, będą one niewątpliwie ozdobą waszych domów i mieszkań. Koszt: 10 zł - dziecko, 5 zł - opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 2 zł - dziecko, 2 zł – opiekun Liczba uczestników w grupie: do 15 osób Informacje i zapisy: 85 740-77-41, 509 336 740
MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW: Chanajki w VR
21 marca 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku (ul. Warszawska 37) Projekt autorstwa Adriana Górynowicza pozwala na podróż w przestrzeni i czasie do żydowskich dzielnic Białegostoku. Zapraszamy na spacer nieistniejącą ulicą Głuchą lat 30. XX w. Choć nigdy nie należała ona do reprezentacyjnych arterii miasta, to jej różnorodna, drewniano-murowana zabudowa mieszkaniowa, przypominająca miejscami labirynt, była niezwykle charakterystyczna dla grodu nad Białą. Nad jej dachami górowała kopuła Wielkiej Synagogi – symbol świata utraconego. Czas trwania zajęć – 60 minut Opłata: 2 zł Zapisy na spotkanie: 85 748 21 19, 517 484 349.
PODRÓŻE ZE SZTUKĄ: Świąteczny styl z Alfonsem Karnym 24 marca 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17) W trakcie spotkania uczestnicy poznają przedwojenne zwyczaje świąteczne z okresu dzieciństwa i młodości Alfonsa Karnego. Zajęcia zakończone zostaną wykonaniem papierowych ozdób świątecznych. Ciekawa forma i kolorystyka w stylu retro bardzo efektownie wpłynie na desing w każdym domu. Czas trwania: ok. 90 min. Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat wraz z opiekunami. Liczba miejsc: 15 osób. Opłaty: dzieci - 10 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby, opiekunowie - 5 zł od osoby, z Kartą Dużej Rodziny – 2 zł od osoby
Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
OPROWADZANIE KURATORSKIE: Wokół twórczości Władysława Skoczylasa
Oprowadzanie po wystawie "Władysław Skoczylas (1883 – 1934). Malarstwo i grafika" w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17) odbędzie się w dwóch terminach:
25 marca 2018 r., godz. 11.00
15 kwietnia 2018 r., godz. 11.00
Po wystawie Władysława Skoczylasa oprowadzi kurator - Katarzyna Karpińska. Opłata: 2 zł
MUZEALNE ŚRODY DLA SENIORÓW: Wokół środowiska artystycznego Warszawy lat 20. i 30. XX w.
28 marca 2018 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku (ul. Świętojańska 17),
Zapraszamy na spotkanie poświęcone środowisku artystycznemu Warszawy lat 20. i 30. XX wieku. Uczestnicy poznają najważniejszych twórców tzw. „stylu narodowego”. Punktem wyjścia do rozważań będzie działalność Władysława Skoczylasa oraz Alfonsa Karnego. Opłata: 2 zł Czas trwania: ok. 60 min. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 509 336 862 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KOMUNIKATY
1. Ratusz (siedziba główna Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10) zmienia godziny otwarcia w następujących dniach:
    9 marca 2018 r. Ratusz będzie czynny dla zwiedzających do godz. 13.00.
    14 marca 2018 r. Ratusz będzie czynny dla zwiedzających do godz. 13.00.
    15 marca 2018 r. Ratusz będzie nieczynny dla zwiedzających.
2. Muzeum Podlaskie w Białymstoku (Ratusz i wszystkie oddziały) w dniach 30 i 31 marca 2018 r. zmienia godziny otwarcia:
    W Wielki Piątek (30.03.2018 r.) Muzeum będzie czynne dla zwiedzających do godz. 14.00.
    W Wielką Sobotę (31.03.2018 r.) Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.